Profese blízké budoucnosti budou muset zvládat řadu nových dovedností
Podmínkou úspěšného zvládnutí současné pandemické krize a restartu ekonomiky je vybavit zaměstnance novými dovednostmi a nástroji, bez kterých se nadále již neobejdou. O jaké dovednosti a nástroje však jde? Jak je pro daný obor identifikovat a jak si je osvojit?
Jak uvádí poradenská společnost McKinsey, koronavirová pandemie pouze urychlila trend proměny řady pracovních pozic, který probíhal již dříve především pod vlivem zavádění automatizace a umělé inteligence a změn na hlavních světových trzích. Vedoucí pracovníci by proto v reakci na tento vývoj měli připravit rozsáhlou rekvalifikační agendu, která přispěje k rozvoji digitálních odborných znalostí zaměstnanců a jejich kognitivních, emočních a adaptačních dovedností. Společnosti totiž nemohou být v nejistých dobách odolné, pokud nebude odolná jejich pracovní síla. Zvyšování odborných dovedností, resp. rekvalifikace pracovní síly jsou prvním krokem k úspěchu inovace obchodního modelu firmy.
Znepokojivá čísla
Již v roce 2017 společnost McKinsey odhadla, že na celém světě je zhruba 375 milionů zaměstnanců, tedy asi 14 % celosvětové pracovní síly, kteří budou muset do roku 2030 kvůli automatizaci a umělé inteligenci změnit zaměstnání nebo si osvojit nové dovednosti.
Znepokojivý je rovněž nedávný průzkum téže společnosti, v němž 87 % řídících pracovníků uvedlo, že v dovednostech svých zaměstnanců již pozorují nedostatky, nebo že očekávají, že se tyto nedostatky objeví během několika příštích let. Méně než polovina respondentů přitom měla jasnou představu o tom, jak tento problém řešit.
Další nedávný průzkum, který provedla poradenská společnost Gartner mezi finančními řediteli, zase odhalil, že téměř tři ze čtyř finančních ředitelů nyní plánují přesunout alespoň 5 % zaměstnanců trvale na home office. Například pracovníci zabývající se prodejem se zřejmě budou muset adaptovat na stav, že budou o vztahy se zákazníky trvale pečovat v módu vzdálené správy.
Nové dovednosti, nové kompetence
Mnoho zaměstnanců si zkrátka bude muset osvojit řadu nových dovedností a převzít nové kompetence nebo se minimálně připravit na to, že je někdy v budoucnu bude muset převzít. Je přitom třeba počítat s tím, že tyto změny bude nutné provést rychle, to bude klíčem i pro všechny potenciální budoucí krize podobné té stávající.
V současné době jde hlavně o to, jak mohou řídící pracovníci rekvalifikovat či zvýšit kvalifikaci pracovní síly, aby tak byli schopni v době postpandemické zavádět nové obchodní modely, které se již začínají rýsovat. K tomu, aby firma dokázala čelit této výzvě, by se měla již nyní snažit vypracovat strategii, která bude rozvíjet kritické digitální a kognitivní schopnosti zaměstnanců, jejich sociální a emoční dovednosti a jejich rychlou přizpůsobivost novým pracovním podmínkám a odolnost vůči tlaku tím vyvolanému. McKinsey nabádá k tomu, aby společnosti i v situaci dramatického poklesu tržeb neopomínaly investovat do vzdělávání svých pracovníků, a pokud možno ještě navýšily své rozpočty určené na vzdělávání a rekvalifikace.
K základním bodům nových vzdělávacích osnov by mělo patřit například seznámení se s novými digitálními marketingovými a prodejními nástroji, dále pak také s nástroji analytickými, bez nichž lze dnes jen obtížně pochopit uvažování zákazníka, nemluvě o schopnosti predikovat jeho budoucí chování. Firmy by rovněž měly dbát na to, aby přístup k jednotlivým zákazníkům byl co nejvíce individualizován, zkrátka aby se zákazník cítil v obchodním vztahu dobře. K dosažení tohoto cíle proto bude třeba osvojit si práci s řadou nových komunikačních platforem, které k budování takovýchto na důvěře založených vztahů velmi přispívají.
Učit se za pochodu
Nové úkoly však vyvstávají i před vedoucími pracovníky. Manažeři se dnes musejí za pochodu učit, jak vést své týmy prostřednictvím virtuálních nástrojů, jak vytvářet sociální kapitál a jak udržovat v pracovním týmu či s klienty pocit důvěry a soudržnosti i bez možnosti neformálního hovoru u kávy, oběda nebo v kuloárech.
Podle společnosti McKinsey pro specialisty na vzdělávání zaměstnanců z aktuálního společensko-ekonomického vývoje plyne, že by se měli zaměřit hlavně na vytváření digitálních vzdělávacích programů, resp. celých ekosystémů – sítí externích spolupracovníků a partnerů, kteří jsou experty v konkrétních odborných oblastech, aby tak bylo možné digitální obsah vytvářet a distribuovat mezi zaměstnance co nejrychleji. Velkou předností digitalizace totiž je, že umožňuje velmi efektivně redukovat zbytné fyzické interakce.
McKinsey tedy nabádá: Zaměřte se na čtyři druhy dovedností: 1. digitální, 2. vyšší kognitivní, 3. sociální a emoční a 4. přizpůsobivost a odolnost. Budování dovedností v těchto čtyřech oblastech by přitom mělo být převážně digitální a mělo by probíhat s důrazem samostatnost.
/pj/